Drone survival guide

Průvodce obranou proti dronům

  • Průzkum
  • Útok
  • Vojenský průzkum
  • Sledování na domácí půdě
  • Sledování na zakázku

Pouze pro neoficiální účely

Globální nasazení dronů U.S. armády

 

Čeština

 

Ornitologie 21. století

 

Naši předkové dokázali rozeznat své přirozené nepřátele na základě jejich siluet. Jsme si i my v dnešní době stejně tak vědomi svých nepřátel? Drony jsou na dálku ovládaná letadla se širokou škálou využítí od průzkumu a likvidace cílů po záchranné operace a vědecký výzkum. Většinu dronů dnes využívají ozbrojené složky k dálkově řízenému průzkumu a útoku a jejich počty stoupají. Federální letecká administrativa (Federal Aviation Administration – FAA) v roce 2012 předpověděla, že do 20 let by jen nad územím USA mohlo létat až 30 000 dronů. Až se v blízké budoucnosti stanou robotičtí ptáci samozřejmostí, měli bychom být na nutnost jejich identifikace připraveni. Tento průvodce je pokusem o přiblížení měnícího se technologického prostředí nám i budoucím generacím.

 

Tento dokument obsahuje siluety nejběžnějších dronů používaných v současnosti i blízké budoucnosti. U každé je popsána národnost a zda je dron používán pouze k průzkumu či jako smrtící síla. Všechny drony jsou vyobrazeny v jednotném měřítku pro snadné určení velikosti – od nejmenších dronů na zakázku menších než 1 metr až po Global Hawk s rozpětím křídel 39,9 metru. Kvůli široké dostupnosti tohoto dokumentu je možné jej stáhnout ve formátech .pdf a .doc, časem přibudou i překlady do dalších jazyků.

 

UPOZORNĚNÍ: Tento dokument byl vytvořen pouze pro informační účely se snahou volně šířit veřejně dostupné informace. Nechceme omlouvat násilné či destruktivní chování vůči osobám nebo majetku v jakékoli formě. Veškerý obsah může být volně sdílen, upravován a překládán pro nekomerční účely. Dostupné zdarma na www.dronesurvivalguide.org .

 

Jak se skrýt před drony

Drony jsou vybaveny extrémně výkonnými kamerami schopnými zaznamenat lidi a vozidla z výšky několika kilometrů. Většina je také vybavena nočním viděním a/nebo infračervenými kamerami nazývanými také FLIR sensory. Ty dokáží zachytit lidskou tepelnou stopu z velké dálky ať už ve dne nebo v noci.

Nicméně i před nimi se lze ukrýt.

  1. Denní kamufláž: Skryjte se ve stínu budov či stromů. Využijte husté porosty jako přírodní maskování nebo noste maskovací síťě.
  1. Noční kamufláž: Skryjte se uvnitř budov, pod stromyči v zeleni. Nepoužívejte svítilny ani světla automobilu a to ani ve větších vzdálenostech. Drony je při nočních misích snadno zaměří.
  2. Tepelná kamufláž: Nouzové přikrývky (takzvané vesmírné přikrývky) vyrobené z Mylaru dokážou blokovat infračervené paprsky. Pokud si tuto přikrývku oblečete jako pončo, účinně skryje vaši tepelnou stopu před infračervenou kamerou. V létě při teplotách mezi 36 – 40°C vás navíc infačervená kamera nedokáže rozlišit od pozadí.
  3. Počkejte na špatné počasí. Drony nemohou létat v silném větru, kouři, za bouře nebo v náročných podmínkách.
  4. Žádná bezdrátová komunikace. Použití mobilního telefonu nebo zařízení na základě GPS pravděpodobně prozradí vaši polohu.
  5. Rozložením kusů skla nebo reflexních materiálů na střechu auta zmatete kameru dronu.
  6. Návnady. Použijte figuríny nebo panny v lidské velikosti ke zmatení dronu při průzkumu.


Hackování dronů

Drony jsou ovládané dálkově. Prilot řídící drom může být tisíce kilometrů daleko ve stanici pozemní kontroly. Spojení pilota s letadlem je zajištěno pomocí družic. Rušením nebo zachycením spojení lze zasahovat do řízení dronu. Datové spojení může být šifrované, ale většinou tomu tak nebývá.

  1. Zachycení. Sofistikovanou metodou je za pomoci zachycovacího software, satelitní disk a TV tuner zachytit komunikační frekvence dronu. Poté lze zachytit komunikace z/do dronu.
  2. Zasahování. Vysíláním na různých frekvencích nebo frekvenčních pásmech lze přerušit spojení mezi dronem a jeho pilotem.
  3. GPS spoofing. Malé přenosné GPS vysílače mohou vysílat falešné GPS signály a oklamat tak navigační systémy dronu. Takto je možné navést dron na sebedestrukční dráhu letu nebo jej dokonce ‚unést‘ a bezpečně s nimi přistát na runwayi.

 

Zdroje:

Health Ranger’s intelligence analysis of military drones: payloads, countermeasures and more’, www.naturalnews.com, July 16, 2012. By Mike Adams

The Al-Qaida Papers – Drones’, This document is one of several found by The Associated Press in buildings recently occupied by al-Qaida fighters in Timbuktu, Mali. Associated Press, Feb 2013. ‘Evading Thermal Imaging And Radar Detection’, United States Militia, Special Forces.