Protiteroristické jednotky: GIGN

Obsazení pařížského velvyslanectví Saudské Arábie v roce 1973 přinutilo francouzské bezpečnostní služby připravit se na odvetu. Četné francouzské protiteroristické služby však byly neúčinné a docházelo mezi nimi ke konfliktům.

Francouzská elitní protiteroristická jednotka Groupement d intervention de la Gendarmerie Nationale (GIGN) byla vytvořena z polovojenských složek. Francie byla dlouhou dobu terčem aktivit teroristů. Předválečná Francie byla rozpolcená politickými intrikami a země se dále polarizovala během druhé světové války, kdy komunistické a nacionalistické skupiny Maquis často bojovaly proti sobě o to, kdo bude mít v mírové budoucnosti hlavní slovo. Následující konflikty ve Vietnamu a obzvláště v Alžírsku, kde se násilí mezi alžírskou Front de la Libération Nationale a pravicovou Organisation de l Armée Secréte přelilo do ulic, situaci pochopitelně nezlepšily. V prvním týdnu května 1962 Francie samotná zažila 200 vražd. Prezident Charles de Gaulle odpověděl reorganizací a rozšířením pravomocí tajné služby, Service de Documentation Extérieure et de Contre Espionnage (SDECE). Legalizované telefonní odposlouchávání, polooficiální vraždy a dokonce mučení si začaly vybírat svou daň, když Francie zavedla svůj typický systém ,,protiteroru“.

V sedmdesátých letech postihly Francii další těžkosti. Popuzená francouzská vláda rozhodla v listopadu roku 1973, že vytvoří nezávislou protiteroristickou jednotku z řad jednoho z nejstarších pluků francouzské armádě, z Gendarmerie Nationale.

Výcvik

Po výcviku a určité době úspěšné služby v pluku mohou kandidáti zažádat o přeložení ke GIGN. Ještě před úvodními pohovory se studují jejich záznamy, jestli nemají za sebou disciplinární přestupky. Všichni musí prodělat parašutistické a potápěčské kursy, než bude proveden výběr do výcvikového kursu, která klade důraz na psychickou i fyzickou zdatnost, sílu, drsnou odvahu a střelecké schopnosti. Ročně v průměru příslušníci GIGN na střelnici vystřílí 9000 pistolových a 3000 puškových nábojů. Očekává se, že zasáhnou pohyblivý cíl na vzdálenost 25 m nebo víc v době dvou sekund; při střelbě na několikanásobný terč zase musí zasáhnout ,,smrtelné body“ na šesti terčích na vzdálenost 25 m v rozmezí pěti sekund.

Potápěčský výcvik pokračuje i v jednotce a muži, kteří se zdokonalují v bojové plavce, tráví čtyři hodiny týdně pod vodou. Velká část výcviku se provádí v noci a temnotě, protože zkušenost ukázala, že nejlepším časem pro zachránění rukojmích je právě noc. Aby se pomohlo vojákům v přípravě na noční potápění, tým sedí na bahnitém dně Seiny a poslouchá těžké vlečné čluny, které proplouvají nad nimi. To umožňuje jedincům aby si zvykli na hluk projíždějících lodí, které se zdají výt větší a v menší vzdálenosti, než skutečně jsou. Odbornost v plavání jednotky GIGN se ukázala být nedocenitelnou v květnu roku 1977, kdy byli bojoví plavci nasazeni během únosu vlaku! Holandský vlak byl přepaden jihomolukanskými teroristy, kteří ho zastavili v De Puntu. Bojovým plavcům se podařilo přeplavat kanál, který se nacházel poblíž vlaku, a připevnili z vnějšku k vlaku tepelné detektory a odposlouchávací zařízení. To umožnilo plánovačům určit přesnou pozici střelců, než začal konečný útok.

Úspěchy GIGN

GIGN zažila svůj největší úspěch v Džibutiv v únoru roku 1976, kdy ve spolupráci s výsadkáři 2. REP cizinecké legie zachránila francouzské školáky, které drželi teroristé v autobuse. Jednotka zasáhla v lednu 1978, kdy dva vězni ve vězení v Clairvaux zajali místo správce a dva vězeňské důstojníky. Incident úspěšně skončil přesnou střelbou elitního střelce, což zvýšilo reputaci GIGN jako nekompromisní jednotky čelící terorismu. A když byli francouzští diplomaté na francouzské ambasádě v Salvadoru zajati jako rukojmí, ,,prozrazená“ zpráva, že tým GIGN dorazil do země, přesvědčila teroristy, že je čas se vzdát. Na konci roku 1994 GIGN znovu dosáhla úspěchu, když na marseilleském letišti vzala ztečí letadlo, které drželi teroristé a zachránila všechny rukojmí z rukou alžírských extremistů.

Zdroj: VZO