URNA (Útvar rychlého nasazení)

Historie

Útvar rychlého nasazení vzniká v roce 1981 jako součást Sboru národní bezpečnosti (SNB). Jeho vznik je zapříčiněn nárustem terorizmu a zvláště únosů letadel. Do útvaru jsou vybráni jednotlivci z řad výsadkových jednotek armády.

Pro toto období je charakteristická výstroj skládající se z maskáčů vzor jehličí a také červený baret, který si přislušníci přinesli z armády. Baret měl na spodní straně podšívku se vzorem jehličí. Zbraně používané v tomto období jsou obdobné se zbraněmi používanými v armádě – samopal vz.61 Škorpion, samopal vz.58 a odstřelovací puška SVDN-1 Dragunov a různé druhy pistolí. Poněkud zvláštními zbraněmi jsou puška vz.54 upravená podle požadavků odstřelovačů, brokovnice a vrhač granátů RV 85.

Po převratu dochází k různým změnám. Název útvaru se mění na název Jednotka rychlého zásahu Federální policejní služby – JRZ FPS. Dochází také k výměně červených baretů zdiskreditovaných při zásahu v listopadu 1989 za tmavě zelené. Ty zůstaly do roku 1992, kdy se vrátily opět barety červené. V tu dobu se mění název na Útvar rychlého nasazení Policie České Republiky a začíná se psát jeho třetí kapitola.

Ačkoliv se to řadě lidí nezdá, má jednotka za sebou docela bohatý život:

 • 1984 – osvobození rukojmí v chatě
 • 1989 – nasazení URN při demostracích v listopadu
 • 1990 – osvobození rukojmí v nemocnici – pachatel s ručním granátem
 • 1992 – zásah na letišti v Mošnově 1995 – zatčení bosse ruské mafie v klubu „U holubů“
 • 1997 – záchranné práce při povodních
 • 1998 – zásah proti bulharské mafii (obchod s drogami, zbraněmi a prostitucí)
 • 1999 – zatčení bosse albánské mafie Prince Dobrošiho
 • 1999 – havárie vrtulníku na Orlické přehradě
 • 2000 – zatčení uprchlého vězně Kájinka
 • 2000 – zásah při prosazení nucené správy IPB
 • 2001 – zásah proti mezinárodní skupině vykrádačů bytů
 • 2001 – zásah proti výrobcům Pervitinu
 • 2002 – potápění utržených lodí během záplav
 • 2002 – bezpečnostní opatření na summitu NATO
 • 2002 – zásah proti skupině organizovaného zločinu – prodej plastické trhaviny
 • 2005 – zadržení Radovana Krejčíře(uprchl)

Některé z výše uvedených akcí jsou ve společnosti hodnoceny negativně. Je potřeba však oddělit striktně od sebe politické hledisko od hlediska profesionálního.

O nasazení útvaru rozhoduje ministr vnitra a policejní ředitel. Útvar sám má velice malou šanci ovlivnit to, na jakou akci má být použit.

Z profesionálního hlediska byly akce až na nešťastnou havárii při výcviku na Orlické přehradě perfektní.

Z taktického hlediska byla excelentní zvláště akce na zadržení Dobrošiho. Před a za vozidlem Dobrošiho jely vozy URNy. Při zastavení na semaforech na červenou proběhla akce, kdy byl Dobroši zajat a jakmile naběhla na semaforech opět zelená, kolona vozidel se pohnula, takže nedošlo ani k zastavení provozu a řada řidičů ve frontě ani nepostřela, že se stalo něco neobvyklého.

Zajímavým okamžikem bylo potápění utržených lodí během záplav. Ačkoliv to policisté nikdy nedělali a na konzultace nebyl čas, podařilo se včas všechny lodě potopit. Lodě jsou dělány tak, aby se po proražení dna hned nepotopily.

Výzbroj

Pistole: ráže 9mm Luger Glock nebo SIG podle osobního výběru
Samopaly: ráže 9mm Luger HK MP5A5, HK MP5SD6
Pušky: ráže .308 Win SIG SSG 3000
Brokovnice: Benelli M3
Granátomet: ráže 26,5mm RV85 – jedná se o speciální zbraň, která vystřelí projektil s dráždivou nebo kouřovou látkou takovou silou, že je schopen prorazit i slabší zeď.
Nůž: útočný nůž UTON vz.75

Každý člen zásahové jednotky v porovnání s běžným policistou vystřílí naprosto neuvěřitelné množství munice. Oblíbenou pomůckou pro míření je tuzemský kolimátor OKO, který vyrábí firma SGB. Zamíření je pak opravdu bleskové. Každý člen týmu má samopal a pistoli pro případ selhání samopalu. Ten, kdo nese brokovnici nebo beranidlo, má také samopal a pistoli.

Výstroj

Základní výstrojní součástí je kombinéza. Na výběr je z několika typů. Běžná černá dvoudílná kombinéza a letní jednodílná tmavěmodrá kombinéza, které vyrábí firma XENA Praha. K dispozici jsou však i tmavěmodré kombinézy z nomexu nebo kombinace nomex/goretex. Tyto kombinézy vyrábí Vývoj Třešť. Na kombinézu přijde irská neprůstřelná vesta a na ni taktická vesta. Na hlavu se dává nomexová kukla a na ni helma. Helmy jsou k dispozici dvě – švýcarská TIG a německá Schubert. Každý člen týmu je vybaven radiostanicí a má v helmě namontovánu náhlavní soupravu. Boty se používají různé. U rukavic většina dává přednost nomexovým. Pro ochranu očí při zásahu se používají ochranné brýle. Každý má pro případ potřeby při použití kouřových granátů plynovou masku, kterou nese vzadu na taktické vestě.

Zdroj: specialnijednotky.tym.cz