Výroba mýdla

Mýdlo určené k umývání a praní prádla.

V jakékoliv situaci je čistota důležitým faktorem v předcházení infekcím a nemocem. V situaci přežití se to stává ještě více důležitým. Nedostatečná hygiena bude zmenšovat vaše šance na přežití.
Denní sprchování horkou vodou a mytí mýdlem je ideální, ale můžete zůstat čistý i bez tohoto luxusu. Ke svému omývání používejte hadr a mýdlovou vodu. Věnujte zvláštní pozornost chodidlům, podpaží, rozkroku, rukám a vlasům, protože to jsou hlavní oblasti pro zamoření škůdci a infekcí. Jestliže je voda vzácná, použijte „vzdušnou“ lázeň. Sundejte si je-li to možné všechny šaty, a vystavte vaše tělo slunci a vzduchu nejméně na jednu hodinu. Buďte opatrní, nespalte se od sluníčka. Nemáte-li mýdlo, použijte popel, nebo písek, nebo pokud to vaše situace dovoluje vyrobte si mýdlo ze zvířecího tuku a dřevěného popela. Jak udělat mýdlo?

  • Získejte sádlo ze zvířecího tuku pokrájením tučných částí na malé kousky a vařením v hrnci.
  • Přidejte do hrnce dostatek vody aby se tuk při vaření nelepil k nádobě.
  • Tuk vařte pomalu a často míchejte.
  • Po vyškvaření tuku, vylijte sádlo do nádoby aby ztuhnulo.
  • Do nádoby s otvorem na dně dejte popel ze dřeva (otvor se musí zakrýt plátnem apod.).
  • Na popel pomalu nalijte vodu a nechte jí protékat popelem. Tekutinu která prosakuje otvorem ve dně, uchovávejte v oddělené nádobě. Tato tekutina je draslo, neboli hydroxid draselný (louh draselný). Další cestou k získání louhu je lít kal (směs popele ze dřeva a vody), přes filtrační látku.
  • V kuchyňské nádobě smíchejte dva díly tuku a jeden díl drasla. Dejte tuto směs na oheň a vařte dokud nezhoustne.

Po vychladnutí směsi – mýdla, jej můžete použít v polotekutém stavu přímo z nádoby. Můžete také mýdlo nalít do pánvičky, nechat je ztvrdnout a rozřezat je na kousky pro pozdější použití.